+48 606 655 050

+48 882 708 530

pn-pt 8-21, sob 12-17

biuro@vipapartamenty.pl

Rezerwacja online

Regulamin VIP Apartamenty

VIP Apartamenty Zakopane

Atrakcje turystyczne Zakopane

Polecamy Radio Taxi Euro Zakopane

Bądź zawsze na bieżąco

Aby otrzymywać najświeższe informacje na temat naszych Apartamentów, promocjach i ofertach zapisz się na newsletter

Droga Do Morskiego Oka i dalej na Rysy - Zakopane, apartamenty, wolne pokoje

Rysy to najwyższy szczyt w Polsce i jeden z najwyższych w Tatrach. Droga na szczyt nie należy do najłatwiejszych. Nie zmienia to faktu, że jest dość mocno uczęszczana w sezonie letnim. Powoduje to czasowe „korki” przy łańcuchach. Trasa jest bardzo długa, od parkingu w Palenicy na szczyt trasa liczy ponad 12 kilometrów. Dlatego jeśli planujemy wejście na szczyt warto wyruszyć bardzo wcześnie rano oraz mieć dość dobą kondycję. Należy również pamiętać, że również latem może zalegać tam sporo śniegu.

Pierwsza część szlaku wiedzie od parkingu w Palenicy do Morskiego Oka. Droga asfaltowa, delikatnie pnąca się po górę. Po drodze warto na chwilę zatrzymać się przy Wodogrzmotach Mickiewicza, stworzone przez trzy większe i kilka mniejszych kaskad o wysokości od 3 do 10 metrów. Droga nad brzeg jeziora zajmuje około dwóch godzin, w zależności od tempa marszu.

Na Rysy prowadzi szlak czerwony, który rozpoczyna się na drugim brzegu Morskiego Oka, które należy obejść. Spod Morskiego Oka należy szlakiem kierować się w kierunku Czarnego Stawu. Podejście nad Czarny Staw jest łatwe, ale męczące, jako że do pokonania mamy prawie 190-metrowy próg skalny. Ścieżka wiedzie stromo pod górę po wygodnych stopniach, prowadząc wzdłuż potoku wypływającego z Czarnego Stawu. Potok ten na wysokości około 50 metrów ponad taflą Morskiego Oka tworzy nieduży wodospad zwany Czarnostawiańską Siklawą. Patrząc w stronę Morskiego Oka podziwiać można otaczający jezioro wspaniały las świerkowo-limbowy. Po około 25 minutach mozolnego podejścia wychodzimy nad lustro Czarnego Stawu. Przy brzegu jeziora od 1836 roku stoi sporych rozmiarów żelazny krzyż. Czarny Staw jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów ze względu na piękny widok i łatwą drogę dojścia znad Morskiego Oka.

Ostania część szlaku prowadzi znad Czarnego Stawu aż na szczyt Rysów. Począwszy od Kotła pod Rysami rozpoczyna się strome, ale nie aż tak trudne podejście z łańcuchami, potem czeka nas przejście na wschodnią stronę grani, nad dość trudną przepaścią (to również jest zabezpieczone łańcuchami i klamrą). Stąd na szczyt jest już naprawdę niedaleko. Z wierzchołka rozpościera się wspaniały widok na najwyższe szczyty Tatr – Gerlach, Wysoką i Lodowy Szczyt, doliny, w tym Mięguszowiecką, Rybiego Potoku i Białej Wody oraz na Tatry Zachodnie.