+48 606 655 050

+48 882 708 530

pn-pt 8-21, sob 12-17

biuro@vipapartamenty.pl

Rezerwacja online

Regulamin VIP Apartamenty

VIP Apartamenty Zakopane

Atrakcje turystyczne Zakopane

Polecamy Radio Taxi Euro Zakopane

Bądź zawsze na bieżąco

Aby otrzymywać najświeższe informacje na temat naszych Apartamentów, promocjach i ofertach zapisz się na newsletter

Droga na Giewont - Zakopane, apartamenty, wolne pokoje

Droga na Giewont

Najbardziej rozpoznawalny szczyt Tatr. Giewont, określany mianem Śpiącego Rycerza, dumnie panującego nad Zakopanem. Znajduje się na wysokości 1894 metrów.

Masyw składa się z trzech części – Wielkiego Giewontu (1894 m), Małego Giewontu (1728 m) i Długiego Giewontu (1876 m), co daje razem długość 2,7 km. Między nimi znajdują się przełęcze – Giewoncka Przełęcz ze żlebem Kirkora między Wielkim i Małym Giewontem, Kondracka, do której opadają południowe zbocza Wielkiego Giewontu i Wielki Upłaz, w który wtapiają się południowe zbocza Długiego Giewontu. Dodatkowo między Wielkim i Małym Giewontem można dostrzec kolejną – Szczerbę o wysokości 1823 m. Ilość przełęczy na Giewoncie sprawia, że jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów po polskiej stronie Tatr.

Na szczyt prowadzą 3 szlaki:

  • Doliną Strążyską (szlak czerwony, potem niebieski – czas: 3:15 h, ↓ 2:30 h),
  • Doliną Kondratową (szlak niebieski – czas: 2:55 h, ↓ 2:15 h)
  • Doliną Małej Łąki (szlak żółty, potem niebieski – czas: 3:15 h, ↓ 2:25 h

Wszystkie trzy szlaki odznaczają się zbliżoną skalą trudności.

Pierwsza droga wiedzie od Kasprowego Wierchu, na który można wejść lub skorzystać z kolejki linowej. Ze szczytu należy kierować się w stronę Kopy Kondrackiej. Z powodzeniem można zrobić sobie tutaj dłuższą przerwę na odpoczynek, zwłaszcza, że znajduje się tu Schronisko PTTK na Hali Kondratowej. Dalej należy kierować się na Kondracką Przełęcz, skąd na Giewont około dwóch godzin marszu, w zależności od kondycji.

Popularnym szlakiem, wybieranym przez turystów jest szlak żółty, z Gronika przez Dolinę Małej Łąki, aż do Kondrackiej Przełęczy. Dalej na szczyt góry prowadzi szlak niebieski – stąd czeka nas już tylko 30 minutowa wspinaczka. Przebycie trasy z Gronika na szczyt Giewontu zajmuje 3,5 godziny.

Ostatnim szlakiem prowadzącym na Giewont jest szlak czerwony Doliną Strążyską. Wędrówkę Doliną z pewnością umili nam płynący wzdłuż szlaku Strążyski Potok, zwłaszcza, że podejście jest trudne, do tego droga na początku jest usypana kamieniami. Po drodze miniemy jeszcze Potok Grzybowiecki i wodospad na Strążyskim. Mijając Przełęcz na Grzybowcu należy kierować się w stronę Wyżni Kondrackiej Przełęczy, żeby potem wejść na szlak niebieski, który prowadzi już na sam szczyt Giewontu.